biografie | texty V:K: | obrázky | AVU | E | taiji | other languages | různé

autor textu: Radek Horáček, název publikace: Mladá Fronta Dnes, 8/8/98, název článku: Galerie Sýpka využila velkoplošné plakáty

vyšlo k výstavě: Veřeje, Vlkov, 1998

Pokud motoristé na dálnici mezi Prahou a Brnem uvidí bilboard s nápisem »Chci peníze«, pak možná znejistí a budou kritizovat podivínství reklamy. Nejde však o reklamu, ale o výtvarný projekt Galerie Sýpka. Od počátku srpna jsou na některých reklamních panelech umístěny koncepty několika umělců v rámci akce Veřeje umění ve veřejném prostoru. Působí současné výtvarné umění na veřejnost? Kdo chodí do galerií za současným uměním? Princip akce Veřeje spočívá v tom, že speciálně vytvořená díla jsou veřejnosti přímo vnucena prostřednictvím reklamních ploch. Akcí Veřeje oslovují umělci veřejnost mimo uzavřený prostor galerií. Jde o psychologickou záměnu, neboť projevy volného umění se ocitají na místě, kde běžně žije pouze reklama. Riskantní krok spočívá v tom, že umění, které obvykle vímáme jako dlouhotrvající hodnotu, je posunuto do prostředí krátkodobých vizuálních útoků na naše vnímání. Je umění schopno působit i v těchto nezvyklých podmínkách?! Nebo se naopak potvrdí nezájem veřejnosti o dnešní malířství? A obstojí vůbec díla tvůrců, kteří se reklamou nezabývají, vedle skutečných reklamních panelů od profesionálních agentur? Ironizující text Mariana Pally »Chci peníze« bude v září nahrazen dalším pokračováním. V srpnu bude řidiče znepokojovat iluzívní ztvárnění existenciálně podbarveného nápisu TAK TEĎ TU od Dalibora Chatrného a Vladimír Kokolia jeden billboard pomaluje přímo jako jediný originál. Možná celá akce jen potvrdí, že se v umění vlastně nic nemění. S každým novým společenským i technickým fenoménem se přece nejdříve vyrovnávalo umění a válečnictví. Proto je zcela přirozené, že reklamní billboardy, které zaplavily svět, byly využity pro osobitý umělecký projekt. Ostatně malířka Margita Titlová měla už v roce 1991 v Praze výstavu maleb na reklamních tabulích. Akcí Veřeje umělci prokazují, že jsou schopni komunikovat i v dnešní době rychlého klipovitého vnímání. Ale přitom nás vedou k soustavnějšímu přemýšlení, což dokazuje i souběžná výstava s názvem Dveře, kde je téma otevírání veřejného prostoru zaznamenáno v meditativních malbách a kresbách Petra Veselého, Ivana Kříže, Libora Jaroše, Dalibora Chatrného, Adrieny Šimotové a Jiřího Krtičky. Na rozdíl od billboardové akce končí tato výstava na Sýpce už patnáctého srpna.
Veřeje - výtvarné umění ve veřejném prostoru, Galerie Sýpka, reklamní billboardy mezi Prahou a Brnem, 25. 6.--30. 9. 1998. Akci podpořilo Ministerstvo kultury ČR, Sorosovo centrum současného umění, Moravská galerie a město Brno.