Kolem roku 2000 se Vítek opravdu hodně zabýval Broumovskem. To proto, že ho skutečně zaujalo, jak tam na počátku jednadvacátého století lidi nějak nerespektujou dobové souvislosti. Doufá, že se mu dokumentaci o tom podaří časem složit dohromady tak, aby to mělo hlavu a patu. Každopádně by mělo jít o krajinný dokument oblasti Broumov, Police nad Metují, a Teplic nad Metují (ta Teplice, nebo ty Teplice? jestli to někdo bezpečně víte, pošlete mi prosím mail). Kdo má o tuhle problematiku opravdový zájem ať navštíví tyhle stránky. Nebo ať tam přímo jede. Je to tam fakt zajímavý. Není to moc dobře naskenovaný, upravovaný to je taky jen tak trošku a ještě ne všechno... Když na každou z těchto fotek kliknete, zvěší se do nového okna. Nové okno se zavírá nejjednodušeji stiskem Alt+F4 (ve windows).

Tak začneme třeba v Broumově. Je tam proslulý klášter. Dá se z něj kouknout na bývalé gymnásium s hospodářskou budovou kláštera. Jestli si všimnete kamenného Krista na Kříži někde ve zlatém řezu fotografie: váže se k němu pověst. Až mu hlava padne na hruď, nastane konec světa...

klášter v Broumově

No a když už je člověk jednou v klášteře, tak ho nemůžou nezaujmout některé prostory. Třeba tahle...

Vypadá to jako refektář, ale asi není...

Zatím se z Broumova projdeme do blízké vesnice Křinice, která je děsně dlouhá. Mimo jiné je to nějaký druh památkové vesnické zóny. Zřejmě tam dávají přednost tradicím. Barokní krajina a socialistický realismus.

Zatím to není dostavěné, chtěl bych věřit, ľe to ve finále bude vyřešený citlivěji...

Tohle už Křinice nejsou, to byste museli z Broumova jinou cestou, na sever,přes Olivětín. Do Heřmánkovic. Je sice dost nepravděpodobné, ze se dostanete do Heřmánkovického kostela Všech svatých, ale kdyby jo, tak je třeba si vylézt až nahoru na věž, úplně do špičky. Do lucerny, jak se tomu prý říká. Jestli nechytnete závrať, tak se koukněte na Heřmánkovice pod sebou. Sice na téhle fotografii není, ale v Heřmánkovicích je fara v péči Collegia.

fara v Heřmánkovicích

V Heřmánkovickém kostele ještě zůstaneme a podíváme se do hlavní lodi směrem k oltáři. Protože tenhle interiér si nemohl Vítek nechat ujít.

interiér heřmánkovického kostela

Nebo Martínkovice. Tam to místy vypadá nějak takhle...

Jesli vidíte pod stromem vlčáka, tak buďte ubezpečeni, ľe Vítek čekal pěkně dlouho, neľ se uklidnil. V Martínkovicích mají zuřivé vlčáky. Ale jinak je tam krásně.

Jenže stačí, aby tam člověk jel za půl roku poté a všechno je jinak. Dřevo přivezli, traktor je pryč, zato psi se nám nějak rozmnožili...

Nebylo dost možné se dostat blíž, ti psi strašlivě stěkali...

No a když se jde dál, tak se dá narazit na fajn věci přichystané na železnou neděli...

Například ta singrovka (nebo je to Lada, či snad Minerva?, nápis byl odřený a nešlo to přečíst - a obyčejný člověk se v tom moc nevyzná...)...

A kus dál si na psí boudě můžeme přečíst, že její nájemník bude u vrat za 5 vteřin. Nájemník v okně a vrata nikde...

Ovšem štěkal statečně...

A ještě o kus dál...

Rusofil si přijde na své

A cestou z Martínkovic do Broumova je k vidění spousta statků v různém stavu rozkladu.

Bylo to v době, kdy běžela akce Orion...

Tohle je podle všeho kostel ve Vernéřovicích (zasvěcenci tvrdí, že ve Vižňově). Je moc pěkný. Je fajn, že bylo tak pěkně. To prádlo vonělo sluníčkem.

Když se jde z Otovic do Martínkovic, je tam fajn přejezd. Jenže bez toho baráku by to vypadalo jinak - fotka by nevznikla.

Akorát v téhle kvalitě není vidět kresba ve stínech...

A z Martínkovic je jen kousek do Otovic, kde to všechno končí. I koleje. I Česká republika. Je tam totiž hranice. A je tam konečná vlaku. Ale ne odjakživa. Koleje vedly do Polska, jenže je někdo vytrhal... Alespoň to tvrdil extrémně rozčilený starší pán zrovna v tomhle vlaku.

Výdej jízdenek pouze ve vlaku....

A to je i konec téhle stránky.


na úvodní stránku