přednáška č. 4
Způsob uložení dat v počítači, typy souborových systémů.
- Teorie rozdělení disku (primary vs extended (+ logical) partitions). Důležitá informace - maximální počet primárních nebo extended particí je přesně 4.
- Co je to souborový systém (FS) - způsob organizace dat na disku podle určitých pravidel, představte si ukazatele a semafory - tahle data budou tady, tahle trochu jinde, toto dáme sem, protože kdybychom to dali jinam, tak se k tomu bude obtížně nebo zdlouhavě přistupovat (atd...)
- Souborové systémy NTFS a FAT32, základní rozdíly, použití. NTFS novější, umožňuje uchování atributu vlastníka a práva. FAT32 má nižší režii, vhodný pro malé FS (ZIP, Flashdisky různých druhů, diskety). NTFS je pro WinNT, Win2000 a WinXP (a win servery). Není použitelný na Win98.
- Souborové systémy ostatní operačních systémů (linuxový ext3, irixový xfs). Obecně existuje přes osmdesát FS.
- Fragmentace (rozdrobování) souborových systémů NTFS a FAT32. Obecné zásady pro práci s FS (např. udržet zaplněnost disku pod 90%).
Úvod do druhů souborů
- textové soubory:
- čistý text, formát .txt, .sub, .srt atd. vizte předchozí přednášku
- rich text - formát .rtf, ukládá základní formátování dokumentu, dobře popsaný formát, relativně vhodný pro šíření via e-mail
- dokument word (OpenOffice) - formát .doc (.sxw, nověji .odf) - formát .doc je nejběžnější z formátovaný textů, proprietární (majetkem jedné firmy, uzavřený formát, zjednodušeně - obtížné použití bez originálního softwar MS Word)
- HTML - hypertext markup language. Značkovací jazyk pro zápis www stránek.
- XML - extensible markup language. Značkovací jazyk pro obecný zápis strukturovaných dat (související termíny: DTD, parser, SGML)
- PDF - portable document format. Složitější formát uchovávání textů v přesné, na platformě nezávislé podobě, též obrázky "obalené" tímto formátem - silně rozšířený formát, výhodný pro tiskoviny. Související termíny: PS (PostScript), Adobe InDesign, Adobe Acrobat, Adobe Acrobat Distiller, LaTeX, EPS (Encapsulated PostScript).
- atd.
hlavní stránka | základy výpočetní techniky | 2d grafika | 3d grafika