David Holubec


Portfolio



MATURITA

Leaf tent

Tématem mé maturitní práce bylo mobilní bydlení. Projekt mobilního bydlení v sobě zahrnuje možnosti od velkých mobilních buněk, až po ten nejmenší prostor, kde může člověk přespat, tedy ve stanu. Moji volbou byl jednoznačně stan.

Maturita
Leaf tent

Mým cílem bylo vytvořit stan inspirovaný tvarem a žilkováním listů s ohledem na funkční využití. Díky tomuto neobvyklému tvaru téměř kolmé stěny dovolují vytvoření větších bočních kapes uvnitř stanu. Takto vzniklý úložný prostor je ideální pro odkládání věcí okamžité potřeby, tak aby byly snadno dostupné. Také závěsná poutka splňují tuto praktickou funkci. A nejen to. Lze je využít i k zavěšení svítidel, když je tma.

Stan je určen pro 2 osoby. Výsledný návrh má rozměry: 320 x 150 x 135 cm. Stan splňuje po užitné stránce všechny běžné standarty. Navíc je oproti běžným modelům poměrně vysoký a umožňuje využití i mimo noční dobu. Člověk si ve stanu může pohodlně sednout i osoby většího vzrůstu budou mít uvnitř dostatek pohodlí. Vnější plachta vytváří prostor navíc, který umožní uskladnění věcí a zlepší využití vnitřního prostoru. Vnitřní stan má rozměry 220 x 150 x 135 cm. Přičemž počítejte, že jedna osoba zabere minimálně 55 až 60 cm na šířku. Dokonce je prostor uvnitř o 40 cm delší, než výška průměrného člověka. (pozn. komfort nade vše)
Konstrukce stanu se skládá ze tří stanových prutů, které jsou navíc zpevněny pomocí 2 horizontálních vzpěr. Tyto vzpěry zlepšují stabilitu stanu a jeho konstrukční pevnost. Vnitřní plášť je v oblasti těchto vzpěr vybaven podélnými větracími otvory. Tyto otvory by tvořila lehká síťovina.

Ochranu před nepříznivými podmínkami a průniku obtížného hmyzu zajišťuje dvojitý plášť. Největší výhodou dvouplášťových stanů je to, že dokáží omezit kondenzaci vodních par uvnitř stanu. Vlhkost se vysráží na vnější plachtě a vnitřní část je „v suchu“. Důležitou úlohu hraje i prodyšnost, provedení švů, vodní sloupec a kvalita použitých materiálů. Pro běžnou turistiku v našich zeměpisných podmínkách se nejvíce hodí vodní sloupec větší než 3000mm. Při hodnotě 3000 mm je tkanina schopna zadržet vodní sloupec o výšce 3 metrů aniž by voda začala prosakovat. (info: Zesílení vodního sloupce tkaniny se dosahuje postupným nástřikem tenkých vrstev izolačního polyuretanového materiálu. Čím víc vrstev, tím vyšší vodní sloupec.
Nevýhodou tohoto postupu je zvyšování váhy a tím i ceny takového materiálu. Dále klesá přirozená prodyšnost materiálu a zvyšuje se množství kondenzační vody. Proto je důležité najít optimální poměr vodního sloupce tkanin a jeho funkčního využití. Hodnota vodního sloupce stanu nezávisí pouze na použité tkanině, ale i na technologii šití. Musí být zachována i ve švech a jiných namáhaných místech stanu)

Dalším důležitým faktorem je váha stanu. Ta se samozřejmě odvíjí od použitého materiálu a velikosti. Při porovnání se stany podobných rozměrů jsem došel k závěru, že stan by pravděpodobně vážil 3 až 3,5 kg.

Stan je navržen pro širokou cílovou skupinu lidí, kteří se vracejí do přírody načerpat novou energii a relaxovat. Taktéž se hodí pro lehkou turistiku nebo camping.

o úroveň výš