Napsalo se
 rozhovory | recenze a kritiky | ocenění
www.fajt.czwww.fajt.cz

Fajt ted

Fajt v tisku

Fajt na obrazovce

Fajt na deskách

Fajt na dosah
Fight in English



Ceny / žebříčky

Československá deska desek aneb
to nejlepší za čtvrt století: R&P / 1991
Žlutá ponorka: Periskop / 1996
Best Drummers: The Green Dolphin's Poll / 1998
Volby rocku: R&P / 1998


Ponorka




Výroční ceny sdružení Periskop: Žlutá ponorka 1996
převzato z adresy http://www.noise.cz/ponorka

Privátní kritické sdružení PERISKOP uděluje ceny za výjimečný přínos domácí hudbě za rok 1996: VÁCLAVU KOUBKOVI za album BEZVĚTŘÍ (vyd. Indies Rec., Brno), skupině PLUTO za album PAVEL FAJT a PLUTO (vyd. Indies Rec., Brno), skupině TORNADO LUE za album VLKY (vyd. Rachot/Behémot, Praha). Cenu permanentní výjimky MUŽ, KTERÝ PROCHÁZÍ ZDÍ získává JAN P. MUCHOW za čeření domácích vod, mj. v podobě podílu na mimořádných albech skupin NAČEVA a HERE. V užším kole nominací byli dále DeepSweden, DG307, Lesik Hajdovský, Petr Váša, Burian - Janče - Jeřábek, Pustit musíš, Here, soundtrack k filmu Marketa Lazarová a jako MUŽ, KTERÝ PROCHÁZÍ ZDÍ Petr Soukup (ZONA Rec.).
Autorem žlutoponorkových diplomů, které budou oceněným předány, je výtvarník PETR NIKL. Samotné ponorky jsou dílem několika různých tvůrců. Předání cen spojené s koncertem oceněných se uskuteční v pražském Divadle Archa.


Kdo je Periskop? Proč předávat další cenu? Periskop se pohybuje v následujících vodách:
Reagujeme na skutečnost, že tu pro hudební scénu dosud scházela jakákoli kritická anketa či ocenění udělované těmi, kteří současné domácí hudební dění soustavněji reflektují. Ti, kteří jsou laické veřejnosti představováni jako špičky oboru, vycházejí doposud ze tří anket: donedávna neprůhledné Gramy (ankety těsně spjaté s kapitány českého hudebního průmyslu a plně soustředěné na zábavnou produkci s co nejširším dopadem) a čtenářských anket Český slavík (Týdeník MS) a Volby rocku (Rock&Pop).

Žádná z těchto rozsáhlých, lidově vedených anket nevyhnutelně (a vlastně logicky) neocení jiné hudebníky než populární osobnosti se zřetelnou příchylností k širokému vkusu. Progresívní, osobitě vypovídající či náročnější tvůrci, o nichž se domníváme, že by měli být v tuto chvíli oceněni především, se ocitají mimo hru.




Pluto (Fajt, Zavadil, Bartos, Frohlich)


Vždy se skončením roku budou udělena tři ocenění (bez pořadí) s názvem ŽLUTÁ PONORKA. Adepty pro nominace na ŽLUTOU PONORKU jsou výhradně činní hudebníci a skupiny - tj. nikoli vydavatelé, producenti, režiséři, události...
PERISKOP si ponechává volný prostor pro zdůvodnění, zač je konkrétní cena udělena: důvodem pro rozhodnutí může být album, celková činnost, píseň, koncertní událost atd. Současně bude vždy udělena ještě jedna cena - jakási permanentní výjimka z výše uvedných pravidel. Tato cena, nazvaná pro rok 1996 MUŽ, KTERÝ PROCHÁZÍ ZDÍ, by měla směřovat k osobnosti, jejíž přínos tkví v čemsi speciálnějším než v konkrétním, zřetelně pojmenovatelném hudebním výkonu.

Po úvaze jsme se rozhodli nepropojovat svou aktivitu se žádnou institucí. I to, že ŽLUTÁ PONORKA zůstane oceněním pěti soukromých osob, pokládáme za cosi, co souzní s dnešním stavem zájmu o tuto oblast: žádné periodikum, rozhlasová či televizní stanice, nadace, fond, ministerstvo ani jiná organizace nevyužily své přirozené autority, aby spojily své jméno a případnou prestiž s myšlenkou kritických hudebních ocenění. Proto, mj. se vzpomínkou na už neexistující Tipy Melodie, vznikl PERISKOP. Spojuje nás vzájemná důvěra, profesionální zájem o (nejen českou) hudební scénu - a přání pomoci zviditelnit alespoň některé z navenek nenápadných hodnot, které v současné domácí hudbě vznikají.

To je hlavní důvod, proč se na počátku roku 1997 sešla v PERISKOPu následující pětice:

    Ivan Hartman
(t.č. kulturní rubrika deníku Lidové noviny)
    Jana Ježková
(donedávna Jana Valková, t.č.Radio 1, Volume)
    Pavel Klusák
(nezávislý publicista)
    Karel Prokeš
(M-Klub Valašské Meziříčí, dramaturg Valašského Špalíčku)
    Vladimír Vlasák
(t.č. kulturní rubrika deníku Mladá fronta dnes)


 
Pavel Fajt & Pluto (ze zprávy Periskopu)
Bubeník Pavel Fajt (1959) zpočátku hrál v seskupení brněnských kapel (Nukleus, Ještě jsme se nedohodli, Maňana), které se od tradičního tuzemského modelu lišily temnějším zabarvením, bizarností i humorem. V roce 1987 vydal spolu s houslistkou Ivou Bittovou jednu z nejrespektovanějších domácích desek Bittová & Fajt, spoluzakládal (pod názvem Kolektiv) kapelu Dunaj. Fajt s Bittovou - a později i každý zvlášť - přesáhli rozměry domácí hudební scény. Splynuli se společenstvím kolem Freda Frithe, Chrise Cutler či Toma Cory, vystupovali v Evropě i ve Spojených státech. Fajt založil čistě bubenické duo s Američanem Jimem Menesesem a hrál v řadě dalších projektů. Zatímco dříve dával přednost spíše volným hudebním formám a experimentům, ve skupině Pluto, která vznikla před třemi lety, Fajt klade důraz na písničky a orchestrální aranžmá. Jeho snem je postavit nezávislý big band. Loni firma Indies vydala první desku Fajtovy sestavy Pluto. Kapelu spolu s Fajtem tvoří zpěvák Václav Bartoš, kytarista Petr Zavadil a baskytarista Tomáš Fröhlich. Stálými hosty jsou klávesista Milan Nytra a indický trumpetista Rajesh Mehta, ve dvou písních na albu zpívá Iva Bittová.

         Nahoru


Best Drummers
hlasování 62 hudebních kritiků a muzikantů pořádané litevským The Green Dolphin's Poll

1. Andy Barker (Jump) / Christian Vander (Magma) / Gary Parra (PFS) / Jack De Johnette / Mattias Olsson (Anglagard) / Thomas Lang (John Wetton) / William Rieflin (Lard/Ministry/Ten Seconds)
2. Neil Peart (Rush)
3. Billy Cobham / Bob Leith (Cardiacs) / Brad Kaiser (Magellan) / David Toop / Johan James (Threshold) (session) / Mark Mondesir / Ned Kennedy (The Driven) / Paul Motian
4. Terl Bryant (Iona)
5. Daniel Denis (Univers Zero/Art Zoyd) / Leon Parr (Mr So & So)
6. Bobby Previte / David Kerman (Blast/Present) / Dominic Luckman (Mice) / Mike Portnoy (Dream Theater)
7. Bill Bruford (King Crimson)
8. Simon Phillips
9. Chester Thompson (Steve Hackett) / Dennis Chambers / Gary Alliston (Body) / Ira Elliott (Nada Surf) / Melanie Woods (Sidi Bou Said) / Mick Pointer (Arena) / Paul Craddick (Enchant/The Wishing Tree) / Pavel Fajt (Dunaj/Pluto) / Peter Nordins (Anekdoten) / Rocky Cancelose (Boud Deun) / Steve Smith (Journey)
10. Nick D'Virgilio (Spock's Beard/Genesis)
11. Carl Palmer (ELP)
12. Chris Maitland (Porcupine Tree)
13. Dave 'Squeeky' Stewart (Fish)
14. Brad Wilk (Rage Against The Machine) / Kjell Severinsson (Isildurs Bane) / Lee Duncan (Parallel or 90 Degrees) / Manu Katche (Peter Gabriel/Jan Garbarek) / Nick Harradence (Shadowland) / Rad Prince (Ozric Tentacles)
15. Alan White (Yes)
16. Jaime Salazar (The Flower Kings/Tomas Bodin)
17. Steve Christey (Jadis/Peter Gee) / Terry Bozzio (Terry Bozzio/Tony Levin/Steve Stevens)
18. Ian Mosley (Marillion/Iris)
19. Alex Acuna / Dave Weckl / Ian Paice (Deep Purple) / Jeff Brockman (Cairo) / Rooster Cosby (Julian Cope)
20. Fudge Smith (Pendragon)
21. Cesar Zuiderwijk (Golden Earring) / Paul Ramsey (ex-Echolyn) / Phil Erhart / Pierre van der Linden / Tim Robinson (The Fyreworks)
22. Paul Cook (IQ) / Phil Collins (ex-Genesis) / Vinnie Colaiuta
23. Jon Hiseman / Kenny Aronoff (Joe Cocker/Jon Bon Jovi) / Nir Zidkyahu (Genesis) / Richard Chadwick (Hawkwind)
24. Chad Wackerman (Allan Holdsworth) / John Buzby (Finneus Gauge) / John Tempesta (White Zombie) / John Xepoleas (Camel) / Laurent Guillot (Drama) / Mark Lavallee (Lands End) / Michael Sturgis (Asia) / Nathan van de Wouw (Lemur Voice) / Roger Taylor (Queen) / Scott Rockenfield (Queensryche) / Tony Williams
25. Clem Burke (H) / Dan Tomlinson (Acoustic Alchemy) / Dave Mattacks (Fairport Convention) / Gary Wallis

         Nahoru


Volby rocku 1998 (domácí album)
čtenářská anketa hudebního časopisu Rock & Pop

1. Lucie / Větší než malé množství lásky
2. Vltava / Marx Engels Beatles
3. Načeva / Mimoid
4. Sexy Dancers / Butcher's On The Road
5. Aurobora / Aurobora
6. Jaromír Nohavica & Kapela / Koncert
7. Decline / Podzim
8. ECHT! / Smutný věci
9. Pluto / Tři
10.-11. Znouzecnost / Bomboniéra
10.-11. Pražský Výběr / Tango Ropotámo

         Nahoru



Logo
Copyright (c) 1997 Pavel Fajt, není-li uvedeno jinak. Veškerá práva vyhrazena.
| Připomínky vítány.